Vášeň jménem rafting

Dějiny raftingu

Počátky raftingu se datují od poloviny 19. století z dob, kdy byl v USA patentován první nafukovací člun. Název sportu pochází z anglického slova raft, které v překladu znamená něco jako vor či prám. Přestože rafting jakožto sport vznikl poměrně dávno, první zdokonalený samo-vylévací nafukovací člun typu Colorado byl uveden do prodeje až kolem roku 1980. Historickou perličkou je i český model nafukovací lodě Matylda. Ačkoliv byla tato loď velká a špatně ovladatelná, čeští vodáci na ní sjížděli řeky jako Ural, Indus a podobně.

Rafting

Co je to rafting a proč je tak populární?

Rafting je jízda na širokém nafukovacím plavidlu určeného pro 4 až 6 osob zvaném raft. Raft je plavidlo známé vysokou stabilitou danou profilem lodi, a proto je jízda na něm spojována především se sjezdem divokých řek, kde jsou doceněny jeho schopnosti. Divokou vodu však není radno podceňovat, ani raft totiž zdaleka není nepřevrhnutelné plavidlo, na což doplatil už nejeden začátečník. Není tak radno schopnosti raftu přeceňovat a na náročnějších sjezdech se spoléhat spíše na zkušené průvodce, než na raft.

Kam na rafty u nás?

Pro skvělé zážitky s přáteli na raftu nemusíte jezdit nikam daleko, adrenalinoví nadšenci možná najdou živější řeky spíše v zahraničí, ale pro rafting s přáteli je Česko skvělá volba. Nejčastěji se jezdí na řeky jako Vltava, Ohře, Berounka, Otava, Bílina, Bystřice, Střela a Teplá.

Kam na rafty do zahraničí?

Nejatraktivnější místa pro rafting v zahraničí nalezneme v horách, jako jsou Alpy, Tatry či Skandinávie. V rakouských alpách jsou populární řeky Soča, Möll, Gail a Saalach, ve Vysokých Tatrách se jezdí na Čierny Váh či Belou a Norsko nabízí krásné řeky jako Femundselva, Trisilelva, Atna, Folla, Driva, Allduselva, Otta a Sjoa.

Pár rad pro rafting v zahraničí

Zájezdy za hranice České republiky pro příznivce raftingu pořádá mnoho cestovních kanceláří. Tyto kanceláře většinou využívají velice stabilní, a proto často využívané lodě Yukon. Pro splouvání zahraničních řek jsou povoleny různé druhy kánoí a kajaků.

Sjezd na raftu je v zahraničí povolen pouze v případě, že máte konkrétní koncesi. Naopak s tábořením si starosti většinou dělat nemusíte, podél každé vodáky oblíbené řeky naleznete kempy a například v zemích jako je Norsko můžete v určité vzdálenosti od soukromého pozemku stanovat i mimo vyznačené kempy.