Ty nejoblíbenější plavidla pro vodáky

Je Vám jistě známo, že typů a druhů vodáckých plavidel je opravdu nespočetné množství. V tomto článku si napíšeme o těch nejoblíbenějších vodáckých plavidlech a rozebereme si jejich klady a zápory.

Seřazení vodáckých plavidel dle oblíbenosti

1. Kánoe

Nejoblíbenějším plavidlem pro vodáky jsou v dnešní době kanoe, které jsou pro 1 až 3 osoby a jsou velmi snadno ovladatelné. Jedná se o podlouhlou loď umožňující plavbu hlavně po řekách.

Druhy kánoí

Kánoe Vydra

Kánoe Vydra je určená pro 2 osoby a její rozměry jsou: 4,4 m délka a 0,8 m šířka.

Vydra unese úctyhodných 300 kg a samotná váží 37 kg. Je tedy jasné, že se jedná o lehké plavidlo. Vydra je osazena 2 sedačkami vyrobených ze dřeva. Vydra umožňuje sjíždět řeky, kde se nachází jezy, protože její příď a záď je zcela uzavřená. Kanoe Vydra není pro vodáky, kteří si plavbu rádi užívají v klidu a jsou teprve začátečníky.

Kánoe Vydra

Kánoe Tukan

Kánoe Tukan je určená pro 2 až 3 osoby a její rozměry jsou: 4,5 m délka a 0,88 m šířka. Tukan unese úctyhodných 380 kg a samotný váží 40 kg. Toto plavidlo je osazeno 3 sedadly vyrobenými ze dřeva, přičemž se na sedadlo v zádi pohodlně usadí 2 malé děti. Tukan je plavidlo, které se hodí zejména pro rodinné výlety. Kánoe Tukan je velmi bezpečné plavidlo, protože je perfektně stabilní a jeho příď a záď je zcela uzavřena.

Kánoe Tukan

Kánoe Turan

Kánoe Turan je určená pro 2 až 3 osoby a její rozměry jsou: 4,5 m délka a 0,96 m šířka. Tukan unese úctyhodných 460 kg a samotný váží 45 kg. Tyto specifikace od sebe rozlišují kánoe Tukan a Turan, jinak jsou téměř totožné a jejich určení taktéž.

Kánoe Turan

Kánoe Dag - Ardechois

Kánoe Dag - Ardechois je určená pro 2 až 3 osoby a její rozměry jsou: 4,6 m délka a 0,9 m šířka. Tukan unese úctyhodných 400 kg a samotný váží 45 kg. Toto plavidlo je vhodné pro samotné začátečníky či pro rodinné plavby. Plavidlo Dag - Ardechois je osazeno dvěma sedadly, která jsou vyrobena ze stejného materiálu, jako je loď sama (na pevno). Hlavním kladem tohoto plavidla je jeho prostornost, protože se do něj bez problémů vejdou 2 barely, které se upevňují pomocí popruhů. Do špičky kanoe je možné uschovat i nepromokavý lodní sak.

Kánoe Dag - Ardechois

Kánoe Baraka

Nafukovací kánoe Baraka je určená pro 2 až 3 osoby a její rozměry jsou: 4,1 m délka a 1,05 m šířka. Baraka unese úctyhodných 350 kg a samotný váží 23,5 kg. Toto plavidlo má opravdu mnoho výhod, mezi které patří například její prostornost (vejdou se do ní zavazadla dvoučlenné posádky) nebo její určení (téměř na cokoli). Pokud patříte mezi ty zkušenější vodáky, tak se nemusíte bát použít toto plavidlo i na středně obtížnou divokou vodu. Kánoe Baraka má dokonale pevný trup a její ovladatelnost je téměř 100%. Pokud se hodláte plavit peřejemi, tak neváhejte a nechte si na toto plavidlo namontovat stehenní popruhy.

Kánoe Baraka

Kánoe Palava

Nafukovací kánoe Palava je určená pro 2 osoby a její rozměry jsou: 3,8 m délka a 0,9 m šířka. Palava unese úctyhodných 240 kg a samotná váží 16,5 kg. Jedná se o nafukovací kánoi, která patří mezi ty nejvíce oblíbené a hodí se pro profesionální sjíždění řek, ale také pro turistické plavby na méně náročných tocích. Palava je také velmi prostorná a vejdou se do ní s přehledem zavazadla dvoučlenné posádky. Pokud se hodláte plavit peřejemi, tak neváhejte a nechte si na toto plavidlo namontovat stehenní popruhy.

Kánoe Palava

2. Rafty

Mezi druhá nejoblíbenější plavidla patří právě rafty. Tato plavidla jsou určená pro větší počet plavících se osob. Níže si popíšeme dva nejoblíbenější rafty. Tyto plavidla jsou určena jak pro rodiny s dětmi, tak i pro zkušenou posádku, která ráda zápasí s peřejemi.

Druhy raftů

Raft Colorado 360

Raft Colorado 360 je určený pro 3 až 4 osoby a jeho rozměry jsou: 3,6 m délka a 1,6 m šířka. Colorado unese úctyhodných 500 kg a samotný váží 28,5 kg. Využití tohoto raftu se zejména osvědčí při turistických plavbách na méně náročných tocích. Colorado 360 zvládne samozřejmě také velice divokou řeku. Pokud se hodláte plavit v peřejích, tak díky otevřené zádi Vám bude z plavidla voda bez problémů odtékat. Rafty jsou ve skutečnosti pomalejšími plavidly, než jsou kanoe a kajaky, což může být pro někoho záporem, ale pro někoho i kladem. Tyto plavidla jsou velice stabilní, ovšem hůře se ovládají.

Toto plavidlo je nafukovací a proto je velmi důležité dbát na to, aby jeho jednotlivé komory se vzduchem nebouchly, což se stává při nechání raftu na přímém slunci. Raft je nutné upouštět a občas kontrolovat tlaky v jednotlivých komorách. Aby nedošlo k neštěstí, tak jsou v hlavních komorách pro jistotu nainstalovány bezpečnostní ventily.

Raft Colorado 360

Raft Colorado 450

Raft Colorado 450 je určený pro 3 až 6 osoby a jeho rozměry jsou: 4,5 m délka a 1,6 m šířka. Colorado unese úctyhodných 600 kg a samotný váží 38 kg. Od raftu Colorado 360 se raft Colorado 450, kromě rozměrů a počtu osob, nijak neliší.

Raft Colorado 450

3. Kajaky

Kajaky jsou plavidla, která mají široké spektrum využití. Již Eskymáci využívali kajaky a to k lovu i přepravě. Kajak se ovládá pomocí oboustranných pádel. Kajaky můžete vidět na různých sportovních soutěžích. Nevýhoda těchto plavidel je taková, že není možné do nich umístit jakákoli zavazadla. Výlety na delší dobu jsou tedy velmi nepraktické. Kajaky se vyrábí z mnoha materiálů, mezi které patří kompozit, dřevo, sklolaminát, termoplast nebo polyesterová tkanina s nánosy uměle vyrobených kaučuků.

Máme zde na rozdělení čtyři typy kajaků a to mořské, rychlostní, sjezdové a kajaky určené na divoké toky. Mořské kajaky mají ve většině případů kolem 5 metrů, jsou úzké, stabilní a hlavně rychlé. Tyto kajaky mají obrovskou výhodu a to, že mají možnost uschovat zavazadla do vzduchotěsných komor. Plavidla určená ke sjíždění divokých toků jsou vyrobena z velmi odolného plastu, který nepraská. Délka těchto kajaků se pohybuje kolem 2 až 3 metrů a jejich dno je ploché. Jejich ovladatelnost je famózní a to díky jejich tvaru. Horší jsou tehdy, kdy hodláme dosahovat vyšších rychlostí. Sjezdové kajaky jsou vhodné zejména na sjezdy ve vyšších rychlostech. Tomuto stylu jsou sjezdové kajaky perfektně uzpůsobeny. Sjezdové kajaky jsou lehké, dlouhé a rychlé. Jejich nevýhoda je taková, že nejsou příliš obratné. Poslední typ kajaku je kajak rychlostní, který je využíván na klidnějších tocích, přičemž jsou tyto kajaky určeny spíše sportovnějšímu plavení, jako je například rychlostní kanoistika. Jejich délka je poněkud krátká, a tak je složitější na nich držet balanc. Obrovskou výhodou je to, že tento tvar lodi umožňuje dosažení co možná nejvyšších rychlostí. Rychlostní kajaky se vyrábí s jedním, dvěma nebo čtyřmi místy.

Druhy kajaků

Dvoj-kajak Luna

Dvojkajak Luna je určený pro 2 až 3 osoby a jeho rozměry jsou: 4,05 m délka a 0,82 m šířka. Dvojkajak Luna unese úctyhodných 250 kg a samotný váží 32 kg. Tento typ kajaku je velmi vhodný pro rodinné plavby, jak na moři, tak na vnitrozemních tocích. Dvojkajak Luna je velice stabilní a vejdou se do něj 2 dospělé osoby plus jedno dítě.

Dvoj-kajak Luna

Dvoj-kajak Shark 2

Dvojkajak Shark 2 je určený pro 2 až 3 osoby a jeho rozměry jsou: 4,1 m délka a 0,85 m šířka. Dvojkajak Shark 2 unese úctyhodných 250 kg a samotný váží 29 kg. Toto plavidlo je perfektně ovladatelné, ale zároveň disponuje obrovskou výhodou a to takovou, že je téměř nepotopitelným plavidlem. Do kajaku se vejdou 2 dospělé osoby a jedno dítě. Pokud se hodláte plavit jen jako jedna osoba, tak se rozhodně nemusíte bát, že plavidlo ztratí svou stabilitu a ovladatelnost. Vše zůstává naprosto dokonalé, a to díky sedadlu umístěným přímo uprostřed kajaku.

Shark

Kajak pro rybáře Feelfree X-Press

Kajak pro rybáře Feelfree X-Press je určený pro 1 osobu a využívá se hlavně na jezerech a řekách. Tento kajak disponuje výklopným kormidlem a sedačkou vyrobenou na bázi pěny. Jedná se zejména o kajak určený pro naprosté začátečníky.

Feelfree X-Press

Kajak na moře Rainbow - Laser

Kajak na moře Rainbow - Laser je jeden z nejvíce oblíbených kajaků určených na plavby po moři. Tento kajak disponuje dosahováním vysokých rychlostí, přičemž nepřichází o svou skvělou stabilitu. Kajak obsahuje výbavu, která je na mořské plavby nezbytná a věřte tomu, že tvar plavidla, který má kajak Rainbow - Laser odolá i těm nejhorším situacím, které na moři můžete potkat.

kajak Rainbow – Laser

Půjčovna lodí a raftů