Skvělá cesta napříč Vysočinou po řece Jihlavě

Hned po Sázavě je nejvýznamnější řekou na Vysočině Jihlava. Odkud se vzal její název? Pochází z německého výrazu Iglau (Ježek), možná ale také ze slovanských jazyků, kde „jihla“ naznačuje na ostré kameny v korytu řeky. Ježek je ostatně typickým symbolem padesátitisícového města. Jihlava pramení v obci Jihlávce, protéká celou Vysočinou až k pálavské vodní nádrži Nové Mlýny, kam pramení.

Pohled na Třebíč z lávky pod Masarykovou vyhlídkou - zdroj - cs.wikipedia.org

Řeka Jihlava byla a je českomoravskou hranicí

První písemné prameny se o Jihlavě zmiňují na konci dvanáctého století. Historicky vzato, řeka tvořila po staletí přirozenou hranici mezi Čechami a Moravou. Tok směřuje od malé vesničky Jihlávky (zhruba 200 obyvatel) po celé Vysočině a kloní se k jihu. Protíná i některá větší města, jako je třeba právě Jihlava nebo Třebíč. Mezi další významná místa, kterými Jihlava protéká, lze zařadit třeba Bobravskou a Křižanovskou vrchovinu, Jevišovickou pahorkatinu či Dyjsko-Svratecký úval. Po takřka dvou set kilometrech se Jihlava setkává se Svratkou a vtéká do Věstonické nádrže na Břeclavsku.

Mezi nejvýznačnější přítoky řeky Jihlavy v jejím povodí (více než tři tisíce kilometrů čtverečních) se řadí Oslava a Rokytná, obě řeky přitékají zleva.

Jaká je Jihlava pro vodáky?

Pramen: Jihlavské vrchy u Jihlávky

Délka sjízdného toku v km: 164

Řeka Jihlava je u vodáků na předních místech tuzemské popularity. V současné době ale není přístupná celá, splavné jsou jen tři její úseky (Horní, Střední a Dolní). A rozhodně nejde jen o klidné vody, najdete tu i pasáže, kde se při sjíždění pořádně zapotíte. Jihlava má celkem 184,5 kilometru, sjízdných z nich je hned 164. Jinými slovy – v době, kdy je stav vody adekvátní, je možné sjíždět řeku prakticky celou.

V horním úseku cesty se přiblížíte krajské metropoli Jihlavě, měli byste si také dávat dobrý pozor na občasné padlé stromy. Meandrující koryto řeky je v této oblasti doplněno malebným údolím, cesta tak stojí za to.

Střední úsek nabízí širší tok než horní, nicméně půjde o poměrně poklidnou jízdu.

Spodní část řeky je vůbec nejatraktivnější, nádherná příroda je doplněna o dvojici vodních nádrží – Dalešice a Mohelno.

Suma sumárum je možné proud Jihlavy klasifikovat jako mírný, ačkoliv v prvních kilometrech se to tak docela nezdá. Od Ivančic dále je však cesta maximálně poklidná, mimochodem – plavit se je odtud možné vlastně po celý rok. V ostatních lokalitách pak je splavnost odvislá od hladiny vody, některé části si tak užijí vodáci hlavně na jaře.

Charakter řeky:

Horní úsek - pěkné údolí, lesy – vhodné pro otevřené lodě – vhodné pro znalé vodáky. Rychlost plavby se zde pohybuje v rozmezí 5 - 6 km/h.

Střední úsek - údolí, lesy – vhodné pro otevřené lodě – vhodné pro začátečníky. Rychlost plavby se zde pohybuje v rozmezí 4 - 5 km/h.

Dolní úsek - údolí, pak nížina – vhodné pro otevřené lodě – vhodné pro začátečníky. Rychlost plavby se zde pohybuje okolo 5 km/h.

Obtížnost:

Horní úsek (Dolní Cerekev – Vladislav) - WW I-

Střední úsek (Vladislav - hráz přehrada Mohelno) - ZW

Dolní úsek (Mohelno – Letkovice) - WW I

Letkovice - ústí do Dyje – ZWC

Splavnost:

Horní a střední úsek - je splavný na jaře nebo po deštích

Dolní úsek - je splavný - záleží na pouštění z přehrady Mohelno (úsek od Ivančic je splavný celoročně)

Nejzajímavější úsek cesty

Kde je řeka Jihlava nejzajímavější? Obecně se tak označuje její úsek mezi Mohelnem a Ivančicemi. V době, kdy se vodní nádrž Mohelno vypouští, je plavba jako taková podle zkušených vodáků vůbec nejvhodnější.

Na vodu se vydáte v kempu Mohelno tam, kde silniční most přetíná řeku. Po cestě narazíte na několik jezů, které však můžete přenést. U Mohelenského mlýna přenesete loď po břehu vlevo, další jez v pořadí je naopak nutné překonat po pravé straně.

V další části Jihlavy na vás čeká užší koryto a všudypřítomné skály, občas narazíte také na menší peřeje (některé z nich mají obtížnost mj. WW 2).

Pokud máte kromě vodáctví v oblibě i klasickou pěší turistiku, zastavte se na chvíli u Templštejna. Malé městečko nabízí krásnou přírodu i možnost návštěvy hradu. Poté už na vás bude čekat pouze dvojice jezů – ty se nacházejí v Hrubšicích a Letovicích. Jeden překonáte z levé strany, druhý z pravé. Hned poté se dívejte vlevo, až uvidíte řeku Oslavu, je to signál, že Ivančice už nejsou daleko. U silničního mostu je pak nutné jít z vody ven, a právě tady máte za sebou nejhezčí úsek Jihlavy.

Lhánice - řeka Jihlava z vyhlídky Na Babách - zdroj - cs.wikipedia.org

Jsou na Jihlavě nějaká nebezpečná místa?

Obecně vzato je Jihlava velmi bezpečná řeka. Opatrní musíte mít jen u pár jezů, které se nacházejí v Mohelnu a u Templštejna.

Ivančice - most přes Jihlavu - pohled na jez - zdroj - cs.wikipedia.org

Shrnutí vodácké řeky Jihlavy:

Nejhezčí úsek: Mohelno – Hrubšice (Za nejromantičtější úsek bylo považováno dříve údolí, které zůstalo pod vodami přehrad Dalešice a Mohelno.)

Nebezpečný úsek: nebezpečné jezy u Mohelna a Templštejnu

Obvyklý začátek a konec: Dolní Cerekev, Jihlava, Luka nad Jihlavou, Třebíč, Vladislav, Ivančice, Pohořelice

Tábořiště: Poušov, Kokštejn, Templštejn

Vodní díla na řece Jihlavě: Tok Jihlavy je na dvou místech uměle přehrazen:

  • vodní nádrž Dalešice
  • vodní nádrž Mohelno

Obce a města na řece Jihlavě: Jihlávka, Horní Ves, Horní Cerekev, Batelov, Dolní Cerekev, Kostelec, Dvorce, Rantířov, Jihlava, Malý Beranov, Luka nad Jihlavou, Bítovčice, Bransouze, Číchov, Přibyslavice, Třebíč, Vladislav, Kramolín, Mohelno, Biskoupky, Ivančice, Moravské Bránice, Nové Bránice, Dolní Kounice, Pravlov, Kupařovice, Medlov, Cvrčovice, ̈́Pohořelice, Přibice, Ivaň.