Řeka Sázava

Pokud si vyberete řeku Sázavu, tak se můžete těšit až na 208,3 km sjezdu, které řeka za vhodných podmínek nabízí. Celková délka toku je ještě o něco větší (225,9 km), ale všude se holt jezdit nedá. Řeka Sázava částečně kopíruje historickou hranici mezi Čechy a Moravou. S trochou nadsázky tedy můžeme říct, že při sjezdu si užijete to nejlepší z Čech i Moravy.

Vodáci mají Sázavu rádi. Patří spolu s Vltavou a Ohří mezi nejčastěji sjížděné řeky. Je k tomu mnoho důvodů, ale jedním z nich je fakt, že na Sázavě je plno tras, které se dají v pohodě sjet v rámci víkendové akce. Na své si přijdou úplní amatéři, kteří s vodáctvím teprve začínají, ale také zkušení matadoři, kteří už mají nějakou tu řeku za sebou.

Co ještě na úvod k této krásné řece říct? Snad jen zmínit její druhé jméno. Mezi vodáky se Sázavě přezdívá Zlatá řeka. Není to kvůli dolování zlata v Jílovém, ale kvůli její nažloutlé barvě, která je způsobena jílovitou půdou. Toto zbarvení je nejvíce patrné u soutoku s Vltavou.

Z potůčku potok, z říčky řeka

Začněme od začátku. Od pramene. Asi 1 km severozápadně od Šindelného vrchu pramení ve výšce 757 metrů nad mořem Stružný potok, ze kterého se dále po proudu stane Sázava. Než se tak stane, musí potok spolu s jinými potůčky dotéct do rybníku Velké Dářko. Od výtoku rybníka se už malá říčka nazývá Sázava. A jak už to tak bývá, z říčky se stává stále větší řeka.

Mezi Žďárem nad Sázavou (říční kilometr 208) a Přibyslaví (ř. km 184) řeka protéká údolím s velkým spádem a peřejemi. Za Přibyslaví se údolí otvírá a řeka meandruje k Havlíčkovu Brodu (ř. km 163). Obdobný charakter má tok Sázavy až k městu Světlá nad Sázavou (ř. km 144). Od této části dochází ke změně. Podle mnoha vodáků patří tato část mezi nejkrásnější a vede dál k peřejím, které nesou název Stvořidla (od ř. km 139, délka cca 5 km). V následujících kilometrech se řeka mění a přechází do středního toku, který je mírný, ale s častými jezy a bez proudu.

Další změny charakteru řeky se dočkáte až pod Týncem nad Sázavou (ř. km 19) u Krhanic (ř. km 15). Řeka v těchto místech protéká hlubokým údolím se strmými stráněmi. Na obdivování okolní přírody není mnoho času, protože se v tomto místě nachází hned několik peřejí. V okolí je také několik trampských osad. Pod Medníkem se nachází například osada Toronto. Po průtoku Pikovicemi (ř. km 3,5) se už nemusíte ničeho bát. Řeka plyne pomaleji a pomaleji až se proud vytratí v hladině Vranské přehradní nádrže a u Davle se vlévá do Vltavy.

Vodáctví na Sázavě

Proč je Sázava princeznou mezi českými toky? Je to z mnoha důvodů. Pro ostřílené vodáky jsou přitažlivé divoké části řeky, jako například Stvořidla a za velice vysokého vodního stavu i peřeje na dolním toku na úseku Týnec-Pikovice. Stvořidla jsou sice sjízdná pouze, když je mírně nadprůměrný stav vody, ale úsek od Týnce je obvykle sjízdný po většinu roku.

A čím jsou ona Stvořidla tak zajímavá? Je to označení pro úsek Sázavy mezi Smrčinou a osadou Stvořidla u Ledče nad Sázavou. V průběhu úseku se můžete těšit na asi 4,5 kilometru peřejí, které mají obtížnost WW II až WW IV (záleží na průtoku). Tento úsek spadá do přírodní rezervace Stvořidla, která má rozlohu kolem 300 ha.

Pro vodáky je na středním a dolním toku dostatečná vodácká infrastruktura. Je zde hned několik vodáckých kempů, tábořišť a půjčoven vodního vybavení.

V oblíbenosti Sázavy hraje zásadní roli také její poloha. Spodní část Sázavy je totiž jediný peřejnatý úsek nedaleko Prahy, který je sjízdný po většinu roku. Z tohoto důvodu se hladina Sázavy plní už od jara nadšenými vodáky. Zejména o víkendech je vodáků opravdu spousta.

Na vodáky čeká krásná příroda, mírné peřeje a řada sjízdných jezů. Po trase je potkáte i několik historicky významných míst, mezi které se řadí například Ledeč nad Sázavou, Český Šternberk, město Sázava, zřícenina Zbořený Kostelec a v neposlední řadě také Týnec nad Sázavou.

Pokud se rozhodnete pro sjezd Sázavy, tak jistě oceníte také velice dobrý přístup k řece po silnici, ale i prostřednictvím vlaku.

Nebezpečné jezy na Sázavě:

název jezu

říční km

výška jezu

délka jezu

poznámky

 

Horka

108,65

2,1 m

53 m

 

Český Šternberk

75,50

2,9 m

68 m

Nejnebezpečnější jez na Sázavě!

 

Sázava - Černé Budy

54,65

3,5 m

90 m

 

Kaňov

16,20

2,1 m

51 m

Velmi nebezpečný jez!

 

 

Obtížnost:

 

Úsek

Říční km

Obtížnost

horní

Zďár nad Sázavou - Havlíčkův Brod

WW I +

Havlíčkův Brod - Smrčná

ZWC

Smrčná - Vilémovice (peřej Stvořidla)

WW II+

střední

Vilémovice - Krhanice

ZWC

dolní

Krhanice - Pikovice

WW II

Pikovice- ústí do Vltavy

ZWB

 

Charakter řeky:

Úsek

šířka, typ koryta

okolí

typ lodě

doporučeno pro

rychlost plavby

horní

8 - 10 m

lesnaté údolí

otevřené

znalé

5 - 7 km/h

10 - 15 m

hluboké lesnaté údolí

raft, kajak, otevřené

začátečníky, Stvořidla pro zkušené

4 - 5 km/h, pak 6 - 8 km/h

střední a dolní

15 - 25 m

lesy, pak údolí s chatkami

otevřené, raft od Krhanic

začátečníky mimo úseku od Krhanic

4 - 5 km/h, pak 6 - 8 km/h