Řeka Metuje nabízí jednu z nejkrásnějších přírodních scenérií

Metuje je vodáky oblíbená řeka v severovýchodních Čechách, která směřuje do Labe. Proč vodáky tak láká? Důvod je jednoduchý. Její délka je 77,2 km, ale hned 69 km je sjízdných. V průběhu cesty je možné obdivovat přírodu, ale i jiné zajímavosti.

Mezi nejoblíbenější trasy na Metuji patří úsek z Náchodu do Nového Města v Pekelském údolí. Zmíněná část řeky se jezdí zejména na jaře, kdy taje sníh a dodává řece potřebné množství vody. Úsek je sice náročný, ale velice atraktivní. Pokud jste zkušení vodáci s odpovídajícím vybavením na divokou vodu (správná loď, vesta, helma), rozhodně si sjezd tohoto úseku náramně užijete.

Šířka koryta je v horním a středním úseku zhruba 4 – 6 metrů. Při plavbě se můžete kochat hluboce zaříznutými údolími, lesy a loukami. Úsek nesoucí označení Peklo je opravdu peklo. Tuto část by měli sjíždět pouze zkušení vodáci, kteří už mají nějakou řeku za sebou. Kdo si na tuto část troufne, uvidí raritu, která nemá v České republice a ani v Evropě obdoby. Jedná se o krásné hluboké údolí vytvořené nikoli odsunem ledovce, ale zařezáváním řeky do kopců.

Kromě tohoto úseku zvládne plavbu horním a středním tokem i začátečník. Jízda obvykle trvá 3 – 4 dny, záleží na okolnostech, jako třeba na rychlosti zvoleného tempa.

Pokud jste propásli jarní období, nevadí. Na Metuji je možné se svést celoročně. Musíte však na dolní úsek, který začíná zhruba od Nového Města. Dolní část Metuje je skvělá volba pro začátečníky, kteří si mohou vyzkoušet své schopnosti na poměrně klidné hladině. Cestu jim zpříjemní výhledy na krásnou přírodu.

Při vyšších stavech vody, je možné plout širším řečištěm, které dosahuje šířky 8 – 12 metrů. Když je sucho, je nutné pod Novým Městem zamířit ke starému řečišti, které je užší (2 – 3 metry), ale je sjízdné i v dobách sucha.

I když jsme se zmínili, že je spodní tok vhodný pro začátečníky, je třeba být obezřetný. Pokud se vydáte po novém toku, narazíte na nízké a občas i nebezpečné stupně. Další rizikovou oblastí jsou stupně pod ústím Rozkošského potoka, kde dochází k navýšení průtoku. Velmi nízké 2 následné stupínky mají velká vývařiště. V tomto místě hrozí dokonce i utonutí, takže nepodceňte situaci a dávejte pozor.

Když se vydáte po staré řece, tak se 3x vrátíte do nového koryta a následně se na nejbližším jezu zase odbočí zpátky. Ani tato cesta není úplně bez rizika. V některých částech jsou prudké meandry, které jsou někdy doplněné padlými stromy, nízkými lávkami a rychlým proudem. Většina padlých stromů se dá s trochou opatrnosti podjet. Překážky jsou bohužel vidět až na poslední chvíli, takže je poměrně obtížné zastavit, nebo vystoupit. Navíc břehy jsou zarostlé, takže je složité překážku obejít.

Stále však platí, že pokud vodáci dávají pozor, neměla by být jízda starým řečištěm žádný problém.

Starý tok nabízí krásnou přírodu a také jistou samotu. Nejezdí tudy příliš lidí, což může být pro mnohé vodáky příjemné. Tento úsek je sjízdný po celý rok a na jeho splavení byste si měli vyčlenit dva dny.

Hronov - Metuje - zdroj: cs.wikipedia.org

Pramen: severně od Adršpachu

Délka toku (sjízdné) v km: 69

Obtížnost:

  • horní úsek – ZW
  • střední úsek WW II
  • dolní úsek ZW

Sjízdná na čem, kdy, pro koho: kajak, plastová kánoe

Sjízdnost:

  • horní a střední úsek - je splavný na jaře nebo po deštích
  • dolní úsek - je splavný většinou celoročně, při limitních hodnotách je nutno použít staré řečiště!

Charakter řeky:

  • horní a střední úsek – šířka koryta 4 - 6 m, okolí - louky, lesy a pěkné hluboké údolí v Pekle, vhodné lodě – otevřené, Úsek Peklo je doporučen pro znalé, jinak je celý horní a střední úsek vhodný i pro začátečníky, doba plavby - 3 - 4 dny
  • dolní úsek - šířka koryta 8 - 12 m (staré řečiště 2 – 3 m), okolí – louky, typ lodě – otevřené, úsek vhodný pro začátečníky       

Nejhezčí úsek: Peklo - krásné hluboké údolí vytvořené nikoli odsunem ledovce, ale zařezáváním řeky do kopců. Je to velká rarita jak v ČR, tak i v Evropě.

Nebezpečný úsek: velmi nízké jezy s velkým vývařištěm pod Šestajovicemi

Obvyklý začátek a konec: Teplice nad Metují 68.9, Náchod - Bražec 31.7, Nové Město 21.6, Jaroměř 0

Plavbu spojit s řekou: Labe, Rozkošský potok

Přístup k řece: silnice i ČD dobře k Novému Městu, pak ČD až v Jaroměři, silnice jen z mostů občas

Tábořiště: Adršpach, Žabokrky, Náchod, Nové Město, Slavětín na staré řece

Náchod - Metuje - most Dobrošovské ulice - zdroj: cs.wikipedia.org

Metuje - zdroj: cs.wikipedia.org