Rakouská řeka Salza

Už jste slyšeli o rakouské řece Salze? Jedná se o řeku pramenící pod horou Goller, jejíž splavná délka činí celých 78 km a užívat si její splouvání můžete po celý rok. Pokud opomeneme období jarního tání, tak ve většině roku je její sjízdnost označena obtížností WW III. V Rakousku je tato řeka poměrně známá a logicky také i velmi oblíbená. Právě řeka Salza je místo, kde se čerství vodáci teprve učí zápasit s vodou a zároveň zkušení vodáci dotahují svůj styl k dokonalosti.

Rakouská řeka Salza

Pro nováčky i zkušené vodáky

Vodáky nejoblíbenější úsek je pravděpodobně hned pod obcí Weidalpen, v místě, kde se dá dostat až k soutoku s řekou Lassinge. Právě zde je potřeba připravit se na trochu divočejší vodu, která bude beze změny až do svého konce. Zkušení vodáci budou doslova nadšení z dolního toku řeky Salzy, kde na ně čekají obtížně přístupné hluboké soutěsky. Tento sjezd má svůj konec až u soutoku s řekou Ennsou. Pokud patříte spíše k začátečníkům, co se vody týče, rozhodně zvolte horní tok řeky Gusswerkem, kde vás čeká celkem nenáročný úsek, na kterém se můžete kochat okolní krásou. Řeka v tomto úseku protéká poměrně úzkými meandry a také překrásným kaňonem Salzatel. Dále pokračuje přes skalní kaňon přes údolí Weichselbach. Za návštěvu rozhodně stojí také krásný kemp u obce Weildalpen.

Ať už se řadíte ke zkušeným vodákům, nebo k nováčkům v tomto sportu, rozhodně nikdy nezapomeňte na povinnou výbavu, kde na prvním místě je důležitá přilba. V případě, že ji nebudete mít, můžete být pokutování místní hlídkou. Na celé řece Salze je přísný zákaz používání vlastních raftů (pouze registrované rafty) a také je rafting na všech rakouských řekách zpoplatněn.

Nejkrásnější, ale zároveň také nejnebezpečnější úsek je v dolní části řeky Salzy. Obvyklí začátek i konec sjezdu této řeky je Wildalpen. Oblíbená tábořiště pro vodáky jsou Wildalpen a Palfau.