Jeden z nejkrásnějších říčních úseků v České republice – trasa Loket-Karlovy Vary

Máte chuť na krátké vodní dobrodružství, při kterém se budete kochat okolní krásou a navštívíte spoustu historicky zajímavých míst? Pokud ano, doporučujeme říční úsek Loket-Karlovy Vary. Je dlouhý 15 km a jeho splutí by vám mělo zabrat zhruba 4 hodiny. Pokud chcete poznat tu nejhezčí část řeky Ohře, jste na správném místě.

Trasa je vhodná i pro začínající vodáky. Ohře je v tomto úseku typicky mírná, střídají se na ní malé peřeje a stojaté vody. Opatrní buďte na skupiny velkých kamenů, na ty je nutné dávat si pozor.

Kompletní informace o celém toku najdete ve článku zde – řeka Ohře. Nyní si blíže představíme trasu Loket - Karlovy Vary.

Trasa Loket - Karlovy Vary

Loket

Půvabné náměstí s barokním sloupem Nejsvětější Trojice, řada historických měšťanských domů a nádherný středověký hrad. Minimálně tyto tři cíle byste si v Lokti neměli nechat ujít. Město s hradem tvoří jeden celek. Díky poloze města nad meandrem neboli loktem řeky Ohře vznikl jeho název. Milovníci piva by měli ochutnat místní pivo, které se vaří v malém pivovaru Svatý Florián.

Pokud si potřebné vybavení na cestu budete půjčovat (lodě, pádla, barely, vesty...), můžete navštívit naši půjčovnu lodí přímo v Lokti (provozní doba: od 14.5. do 10.9. od 9:00 do 18:00 hodin – v případě jiného data či času, jsme schopni přivézt Vám potřebné vybavení z naší pobočky v Karlových Varech, která je otevřena celoročně). Naše půjčovna lodí Petr Putzer v Lokti se nachází na levém břehu 200 m od silničního mostu u porcelánky (směrem do kempu). V Lokti najdete i kemp s kompletním sociálním vybavením. Po cestě dávejte pozor na velký jez pod hradem. Je nesjízdný, lodě se přenášejí po pravém břehu. Jez u železničního mostu je sjízdný vpravo. S obtížemi s jeho přejetím se můžete setkat za nižšího stavu vody.

Loket

Svatošské skály

Národní přírodní památka Svatošské skály se na vás těší po 6 kilometrech plavby. Najdete je na levém břehu Ohře, jsou součástí chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. Národní přírodní památkou jsou již od roku 1933. Rozkládají se na cca 2 hektarech v nadmořské výšce 380 až 440 m. Tvoří je žulové skalní útvary. Jejich specifikem je výskyt vzácných a ohrožených druhů rostlin a živočichů.

Svatošské skály byly vytvořeny postupným zvětráváním a odnosem granitových bloků, činností řeky a erozivním působením mrazu. K jednotlivým pilířům a sloupům se váže mnoho místních pověstí. Věnujte pozornost především zkamenělému svatebnímu průvodu, který najdete na levém břehu řeky.

Svatošské skály

Doubí

Po 4 km vás zpomalí tzv. volej u Doubí. Na pravém břehu Ohře si všimněte novorenesančního zámku z roku 1884, který byl postaven na místě původního hradu z 16. století. Zámeček prošel kompletní rekonstrukcí a kromě sídla soukromé firmy v něm najdete i restauraci. V Doubí se můžete potěšit i návštěvou novogotické kaple z roku 1865.

Doubí

Karlovy Vary

Nejklidnější úsek si užijete v poslední etapě výletu. Přes Karlovy Vary poplujete v podstatě již po stojaté vodě. Trochu adrenalinu vás čeká v Tuhnicích u Intersparu, kde budete sjíždět jez sportovní propustí vlevo. Pokud budete vracet plavidla do půjčovny lodí, bude váš cíl před Chebským mostem na pravém břehu, jsou to loděnice Rafting Ohře Petr Putzer. U Solivárny je jez, který poměrně snadno sjedete u levého břehu. Můžete ale loď i přenést po pravém.

Karlovy Vary lákají k návštěvě tisíce turistů po celý rok. Rozhodně si nenechte ujít návštěvu lázeňského centra s kolonádou a pro milovníky třináctého pramene doporučujeme návštěvu muzea Becherovky. Pokud se rozhodnete v Karlových Varech zůstat i po skončení plavby, můžete se ubytovat v malém kempu s veškerým sociálním vybavením.

Karlovy Vary

Půjčovna lodí na trase Loket-Karlovy Vary

Nemáte potřebné vybavení na cestu? Vyzkoušejte služby naší půjčovny lodí. Výhodou je, že na této trase najdete pobočky i v Lokti, i v Karlových Varech, nemusíte se tedy trápit se složitým převozem lodí. Půjčovna lodí vám poskytne veškerý servis a ráda zapůjčí vše, co je třeba k bezpečné a pohodlné plavbě.

Půjčovna lodí Petr Putzer - rafting Ohře

Prodlužte si plavbu třeba do Radošova a užijte si peřeje Hubertus

Pokud si chcete dopřát i trochu adrenalinu, vyzkoušejte si plavbu o jeden den prodloužit a podívejte se až do Radošova, který leží na 159,30 říčním kilometru. Na 169,50 říčním kilometru na Vás pak čekají peřeje zvané Hubertus! Jedná se o nejznámější peřeje na Ohři, zhruba 150 m, obtížnost až WWII. Peřeje se sjíždí středem. Cca 500 metrů pod obcí Dubina narazíte na jez. Sjíždí se při levém břehu, ale pozor. S rafty se nesjíždí! Hrozí nebezpečí proříznutí raftu!

Další varování se vztahuje k jezu u obce Radošov. Z kraje vesnice se na pravém břehu nachází největší kemp na řece. Zhruba 500 m pod dřevěným krytým mostem je jez smrti. Ten nikdy nesjíždějte! Lodě se zde přenášejí po levém břehu.

Peřeje Hubertus