Nepodceňujte praktické vybavení na vodu

Nepodceňujte praktické vybavení na vodu

Jakákoliv zábavná či sportovní činnost vyžaduje určité bezpečností prvky, s nimiž lze realizované úkony provádět sebejistě a bez obavy o vlastní zdraví. Nejinak je tomu také v případě vodáctví. Pojďme si sdělit, na co při sjíždění řeky neopomínat.

Plovací vesta

Nezbytný doplněk každého vodáka, který z vás udělá viditelný prvek na řece a zároveň přinese dostatek jistoty při nechtěném překocení lodi. Pohodlná část vodáckého vybavení, která vás bude nadnášet nad vodou. Navíc může být vybavena řadou praktických kapes pro uschování dalších věcí.

Plovací vesta

Helma

Také voda si žádá náležitou bezpečnost té nejdůležitější části lidského těla. Je to hlava, kterou si můžete poranit o všemožné kameny a tvrdé předměty, na něž narazíte ve vodě. Helma tyto údery výrazným způsobem eliminuje a díky popruhu pod bradou máte jistotu, že vám nespadne.

Helma

Házecí pytlík

Při sjíždění divoké řeky je vždy třeba počítat s tím nejhorším. Není se proto čemu divit, že šnůra nebo tzv. házecí pytlík s nenasákavým lanem patří k naprostým nezbytnostem. Minimálně tehdy, když potřebuje vytáhnout z vody topícího se kamaráda.

Házecí pytlík

Krycí zástěra

I přesto, že je sjezd řeky doprovázen přemírou tekoucí vody, můžete ji minimalizovat alespoň ve své lodi. K tomu vám dopomůže tzv. špricka nebo šprajda. Jejich primárním místem je otevřená část, v níž sedíte.  Výrobní materiály se liší dle potřeby vodáka. Může jít o tkaninu, ale také kvalitní neopren.

Krycí zástěra

Zamezte potopení lodi

Chcete-li mít jistotu, že se váš kajak nebo kánoi udrží stále na vodě a to i v okamžiku, kdy se tzv. uděláte, není nic snazšího, než si pořídit ty správné doplňky. Může jít například o nafukovací vaky, které jsou umísťovány do vhodných částí lodě, kterou drží pořád nad vodou.

Nafukovací vaky

Lodní pytel/barel

Skutečně nepostradatelná součást každého vodáka. Nepromokavý a dokonale uzavíratelný vak odpovídajícího objemu, prostřednictvím něhož se postaráte o své suché oblečení a další předměty. Jednou z možných podob mohou být i vodní sudy, potažmo konve.

Lodní pytel/barel

Co si vzít sebou na vodu?

Vzhledem k omezeným prostorovým kapacitám většiny modelů lodí je nezbytné myslet pouze na to nejdůležitější.

Kromě výše uvedené výbavy je to bezpochyby lékárnička, prostředky na opravu lodi, ale také baterka nebo signalizační osvětlení. Chybět by vám určitě neměl nůž a v případě divoké řeky záchranný systém, rolny a kladky. Pokud máte dostatek místa na lodi, je možné přibalit i náhradní pádlo. Využíváte-li gumové provedení plavidla, jistě si do povinné výbavy přibalte pumpu a speciální lepicí sadu.

Nepodceníte-li zmiňované doplňky na vodu, může se stát sjezd řeky skutečným zážitkem, v rámci něhož se nemusíte obávat o své vlastní zdraví.

(obrazek_7)