Kam vyrazit na vodu v zahraničí

Máte české řeky sjeté? Chcete zažít adrenalin a exotiku při jedné dovolené? Vsaďte si na evropské řeky, které nabízejí mnoho zážitků a tu pravou dávku napětí.

Nedotčené Slovinsko

Řeka Soča

Nejkrásnější řeka Slovinska, která nabízí pohodové zážitky i extrémní napětí. Více než 120 km sjízdného úseku dělá z této řeky velmi populární vodáckou zastávku. Lidé z celého světa se sjíždí právě k hornímu toku řeky Soča. Sjízdnost je nejlepší na jaře a na podzim. Protože je řeka Soča tvořená především sněhem a deštěm, je krásně průzračná a v některých částech také velmi studená. Řeka Soča je rychle proudící voda, která na svém břehu skrývá mnoho zátiší a skalnatých štítů.

Obtížnost: Obtížnost jednotlivých úseků Soči se pohybuje od WWII až do WWV. Aktuální obtížnost ovšem závisí na tom, jaké je zrovna počasí. Po bouři se může řeka velmi rychle změnit na dravou. Na řece je mnoho zajímavých úseků, které jsou uměle vytvořeny. Můžete zde najít například slalomy, které slouží ke cvičení profesionálů.

Protože je řeka Soči nejkrásnější řekou Slovinska, je zapotřebí dodržovat pár pravidel. Za sjízdnost se platí a sjezd je možný jen v omezeném čase. Pokud nedodržíte stanovenou hodinu, hrozí vám vysoké pokuty.

Řeka Soča

Univerzální Rakousko

Řeka Salza

Jedna z nejoblíbenějších řek Evropy, na kterou se jezdí učit většina začínajících vodáků. Místní pojmenovali štýrskou řeku Salze "učitelka". Řeka Salza nabízí kombinaci snadných a středně těžkých úseků. Na své si zde tedy přijdou jak začátečníci, tak profesionálové, kteří se chtějí zdokonalit. Vysoce romantická krajina propůjčuje této řece jedinečnou atmosféru a začínající vodáci si mohou užít panenský pohled na krásu kolem širšího koryta. Pro zkušenější vodáky doporučujeme sjíždět řeku až nad Wildalpenem, kde se tok řeky mění v mnohem rychlejší a obtížnější sjezd.

Obtížnost: Pod přehradou Presceny Klause je obtížnost lehká až střední. Jedná se zde o velmi klidnou vodu, která je vhodná pro úplné začátečníky. Pro pokročilé a profesionály je nejlepší úsek od kempu Wildalpen, kdy obtížnost dosahuje stupně WWII až WWIII.

Doporučená loď: kajak, sportovní kánoe

Řeka Salza

Řeka Teichl

Pro české vodáky je tato řeka přímo ideální. Jedná se o řeku, která je velmi blízko naší domovině a je velmi snadná na sjezd. Kolem řeky jsou nádherné a romantické scenérie. Na své si zde přijdou kajakáři i kánoisté, sjízdný úsek je sice jen 10 km, ale i tak si zde přijdete na své. Protože se jedná o řeku, která je na alpské poměry krotká, nabízí zde velmi příjemný sjezd. Na celé řece je přísný zákaz raftů.

Obtížnost: Řeka se řadí k lehkým až středním úrovním obtížnosti. Je vhodná pro úplné začátečníky a mírně pokročilé. Pro těžší úsek se můžete rozjet k soutoku řeky Teichl a Steyr. Zde je úroveň sjezdu mnohem těžší.

Doporučená loď: kajak, kánoe

Řeka Teichl

Divoká Itálie

Řeka Noce

Jedna z nejzajímavějších řek, které můžete v Evropě potkat. Jedná se o řeku, která je nejenom velmi dravá a obtížná, ale také malebná a romantická. Řeka Noce teče kolem italských Dolomitů, které se řadí mezi nejkrásnější scenérie na světě. Řeka nabízí spoustu peřejí a přírodní slalomové kanály. Řeka Noce je vhodná pro zkušené vodáky, kteří hledají dobrodružství a chtějí si prohloubit zkušenosti.

Obtížnost: Obtížnost úseků řeky Noce se pohybuje mezi stupni WWII a WWIV. Řeka je tvořena ledovcem, proto by neměl být problém se sjížděním od jara do podzimu.

Doporučená loď: raft, kajak, kánoe

Řeka Noce

Oslnivé Švýcarsko

Řeka Inn

Alpská řeka pramenící ve Švýcarsku je veletokem pro všechny nadšené raftaře. Sjíždět řeku můžete i několik dní, nejznámější úsek je ovšem horní tok, kde se skloubí panenská příroda a dokonalé plavební podmínky. Řeka Inn je určena pro vodácké profesionály a pro všechny, kteří mají větší zkušenosti. Voda v řece Inn může být velmi zrádná a nikdy nevíte co od ní čekat.

Obtížnost: Na různých úsecích můžete pozorovat různé stupně obtížnosti. Horní tok se pohybuje kolem WWI až WWIII, střední úsek WWIII až WWIV, dolní úsek WWIII až WWVI.

Doporučená loď: raft, kajak

Řeka Inn

Přátelská Ukrajina

Mezi nejlepší území poskytující českým turistů zajímavý a velmi pohodový sjezd se řadí oblast v Zakarpatsku. Pro české vodáky je toto místo velmi příjemné, lidé zde mluví řečí, která se velmi podobá češtině. Navíc jsou tu velmi nízké ceny a krásná příroda.

Řeka Tisa

Rychle se měnící charakter této řeky láká od nepaměti české profesionály i nezkušené vodáky. Řeka je díky svému velmi různorodému charakteru často navštěvována a od jara do podzimu se pyšní velkou účastí českých vodáků. Je dobré vědět, kdy je řeka vhodná na sjezd, hlídejte si tedy počasí a vodní stav. Hladina stoupá a klesá podle deštivých srážek nad Karpaty.

Obtížnost: řeka je velmi pomíjivá, stupeň obtížnosti se mění podle počasí. Lze ji označit jako WWI až WWII stupeň.

Doporučená loď: kajak, raft i kánoe

Řeka Tisa

Rozmanitá Bosna

Typické pro řeky na Balkáně jsou bílé vápencové skály, modrá azurová voda a zelené porosty kolem. Řeky v Bosně jsou charakteristické pro svou panenskou přírodu, dobrým sjezdem a velmi nenáročným terénem.

Řeka Tara

Řeka teče mezi Bosnou a Černou Horou a řadí se mezi nejkrásnější balkánské řeky. Řeka se může pochlubit okolní přírodou, která je zapsána na seznam UNESCO. Řeka protéká nejhlubším kaňonem v Evropě. Díky tomu se za splutí řeky platí. Soukromý raft musí zaplatit mýto v přepočtu několika tisíc korun. Proto je lepší si jej půjčit až na místě. Vodáci si zde užijí více než 100 kilometrů dlouhý splavný úsek, okolní krajina je v některých částech dostupná jen po vodě.

Obtížnost: Rozmanitost této řeky můžete vidět i u různých stupňů obtížnosti. Najdete zde úseky s WWI, ale také s WWIV.

Doporučená loď: raft, kajak

Řeka Tara