Kam na vodácký výlet? Nabízíme 6 rozmanitých tipů

Léto je časem vrcholné vodácké sezóny a české i moravské řeky nám poskytují nejenom tolik potřebné osvěžení, ale také vzrušující zážitky z plavby. Díky široké síti vodních toků a různorodosti plavidel si zajisté vybere každý. Vyrazit můžete například s celou rodinou, přáteli či kolegy z práce.

Vltava - řeka sjízdná pro každého

Vltava patří mezi neoblíbenější české řeky. Nabízí pohodovou i adrenalinovou jízdu, své si užijí také příznivci historických památek či přírody. Záleží na vás, kolik věnujete Vltavě dní, ale můžete si být jisti, že vám vždy přinese něco nového. Mezi nejvíce oblíbené části patří úsek z Vyššího Brodu do Boršova na Vltavou, protože většina jezů je ideálně sjízdná i pro nezkušené vodáky.

Na toku Vltavy vás čeká hrad Rožmberk, Český Krumlov se svým historickým centrem nebo zlatokorunský klášter. Skvělá dovolená pro celou rodinnou posádku, na které si každý najde to své.

Řeka Vltava

Otavu sjedete s jakoukoli lodí

Řeka Otava přivítá všechny vodáky s otevřenou náručí, ať už dávají přednost raftu, kánoi nebo kajaku. Oproti jiným řekám zde není tak hustá doprava, a tak si během plavby vychutnáte také patřičný relax a odpočinek, který ocení především méně zkušená posádka. Řeka Otava ale nabízí také dobrodružství a správný adrenalin, například na úseku Čenkova Pila - Sušice.

Milovníci historie jistě ocení možnost návštěvy hradů Rabí nebo Zvíkov, bohaté okolí řeky Otavy vás dozajista upoutá.

Řeka Otava

Řeka Sázava pro milovníky peřejí a adrenalinu

Řeka Sázava je optimální výzvou pro milovníky vodních sportů. Rychlá a dravá řeka se střídá s mírným proudem, přičemž vše doplňuje krásná příroda. Mezi vodáky jsou velmi oblíbené peřeje Stvořidla a Krhavice-Pikovice, které jsou relativně nebezpečné a troufnou si na ně jen ti zkušenější. Další zákruty a balvany dokonale prověří vaše jezdecké umění. Odměnou vám bude cíl ve Slunečné zátoce, která je tak dobře známá z knížek Jaroslava Foglara.

Řeka Sázava

Řeka Lužnice – klidná hladina i spousta jezů

Klidná hladina řeky Lužnice jakoby kontrastovala s nejnebezpečnějším jezem Pilař. I přesto je Lužice vyhledávána pro svůj poklidný spád a oddechové tempo. Na trase Suchdol nad Lužnicí - Jemčina si vychutnáte okouzlující přírodu a malé pláže, které jsou vhodné ke koupání.

Řeka Lužnice

Vodácké zážitky v západních Čechách - Ohře

Řeka Ohře vás naláká na historickou část Chebu a další kulturní památky v okolí. Trasa pro začátečníky zahrnuje například hrad Loket a dechberoucí krásu přírody Slavkovského lesa.

Zájemce o přírodní krásy nenechá v klidu možnost projet soutěsku Svatošských skal, která připomíná zkamenělou svatbu. I přes nesjízdné nebo velmi nebezpečné úseky, jako jsou Černý mlýn, Radošov či Kynšperk nad Ohří, budete mít z plavby intenzivní zážitek.

Řeka Ohře

Berounka - pohodová dovolená pro začátečníky

Užijte si krásnou volnou přírodu, ale také historické pamětihodnosti. Řeka Berounka je jednou z mála řek se zcela pohlcujícím okolím. Celá řekla je velmi dobře sjízdná, a tak je ideální i pro naprosté začátečníky. Vaši cestu zakončíte na hradě Pernštejn, ale ještě předtím si naplno vychutnáte krajinu, o které tak poeticky psal Ota Pavel.

Řeka Berounka