Inn, švýcarská řeka, která vás dostane

Název řeky Inn má svůj původ v latinském slově Oenu, protéká nejen Švýcerskem, ale i jeho sousedy - Rakouskem a Německem. Jedná se o pravý přítok Dunaje, do kterého se vlévá v Pasově. Povodí této řeky má úctyhodných 26 100 km² a je dlouhá 517 km. Její pramen byste našli ve východním Švýcarsku v pohoří Platta. Řeka Inn je velmi často využívána k přepravě dřeva a v Rakousku a v Německu také pro vodní elektrárny. V rakouském Tyrolsku se jedná o nejdůležitější a největší řeku.

Řeka Inn dále protéká městy jako Sankt Moritz, Landeck, Innsbruck, Hall im Tirol, Schwaz, Kufstein, Rosenheim, Wasserburg am Inn, Mühldorf am Inn, Braunau am Inn, Schärding, Passau.

Švýcarská řeka Inn

Horská řeka

Řeka Inn je typickou horskou řekou, což odpovídá přesně jejímu vodnímu stavu během celého roku. Logicky má nejvíce vody na jaře a v létě díky sněhu tajícímu v horách a tajícím ledovcům. Co se týče podzimu a zimy, je její stav o něco skromnější. Průměrný dlouhodobý průtok v ústí činí 800 m³/s, může se ale vyšplhat až na maximálních 7000 m³/s.

Švýcarská řeka Inn

Řeka oblíbená u vodáků

Velmi oblíbená je řeka Inn také u vodáků díky celoročnímu dostatku vody. Jestliže se chcete o dané řece a její obtížnosti dozvědět mnohem více, můžete tak učinit na adrese kajak.at pod Flusdatenbank. Je potřeba ovšem počítat s tím, že na řece v konkrétních úsecích platí omezení pro splutí. Inn z Landecku je poměrně široká řeka, kde se občas vyskytují peřejky, které ovšem můžete bez problémů obeplout. Je tedy vhodná jak pro zkušené vodáky, tak i začátečníky. Pozor si ovšem dejte na úsek za městem Imst, kde je voda chvilku poměrně divoká. Nicméně pak se mění v relativně klidný a široký průtok. Aby nebyla plavba úplná nuda, těšit se můžete na několik peřejí, které lze ovšem v případě začátečníků bezpečně objet. Největší přejí je pravděpodobně široké esíčko pod soutokem s Otztaler Ache. Tento úsek je velmi oblíbený a jezdí zde místní komerční rafting.

Švýcarská řeka Inn

Charakteristika řeky

Řeka Inn je bez problémů sjízdná po celý rok. Horní i střední úsek řeky je doporučován převážně zkušeným vodákům s kajakem, raftem. Dolní úsek je doporučován spíše znalým vodákům s otevřenými typy lodí. V horní části řeky je koryto široké 5-8 metrů a při plavbě se můžete kochat krásnými lesy a údolími. Co se týče středního úseku, je koryto široké 8-15 metrů a budete proplouvat kromě lesů a údolí i kaňony.

Pramen: Švýcarsko

Délka toku (sjízdné) v km: 200 km v Rakousku

Švýcarská řeka Inn

Obtížnost splavného úseku v Rakousku (200 km)

Horní úsek > Martina - rakouská celnice > 421 – 415 km > obtížnost WW IV-VI

Horní úsek > celnice – Tosens > 415 – 401 km > obtížnost WW II-III

Horní úsek > Tosens – Landeck > 401 – 377 > obtížnost WW IV-V (sucho)

Střední  úsek > Landeck – Roppen > 377 – 356 km > obtížnost WW II-I

Střední  úsek > Roppen – Haiming > 356 – 344 km > obtížnost WW III-IV

Dolní úsek > Haiming – hranice > 344 – 204 km > obtížnost WW II-I

Švýcarská řeka Inn - zdroj - inntour.com

Zdroj - inntour.com