Hola hola, Ohře volá! Jaký úsek na vodácký výlet vybrat?

Řeka Ohře se těší mezi vodáky enormní oblibě, což je dáno především jejím jízdním profilem a splavnými úseky, na které se může vydat jak zkušený vodák, tak úplný začátečník. Pramen řeky počíná v německých Smrčinách a už z Hohenbergu je sjízdná až do Čech a to po celý rok. Naneštěstí kvůli výskytu bobra na českém území je na některých částech plutí zakázáno. Řeka Ohře je nejčastěji splouvána od Chebu po Kadaň. Pro horní tok jsou typické spíše meandry a lučinatý charakter okolí. Na první peřeje narazíte před Loktem a směrem ke Karlovým Varům jejich frekvence stoupá. Po průjezdu Karlovými Vary je řeka vhodná pro klidnou a odpočinkovou plavbu až do Kadaně. Chcete-li se dostat ještě dále, přes Nechranice, Žatec a Louny, je to možné, ale musíte počítat s nesjízdnými jezy a regulovaným korytem řeky.

Vodácké výlety na Ohři jsou v současnosti velmi vyhledávané, představují originální alternativu pro strávení dovolené s rodinou či přáteli, neotřelý firemní teambuilding apod.  Nápor vodáků skvěle zvládají početná tábořiště, občerstvovací kiosky a nechybí samozřejmě také historické vyžití v podobě zámků, hradů a překrásná příroda (například skalní město Svatošské skály).

Úsek z Chebu do Klášterce nad Ohří měří zhruba 117 km a zdatnější vodáci si s ním poradí zhruba za 4 až 5 dní. Pokud však chcete plavbu spojit s návštěvou památek a výlety do přírody, raději si rezervujte nějaký ten den navíc. Trávit celý den v lodi a v tábořišti by určitě byla škoda, příroda kolem vás přímo z lodi vyzývá k objevování a putování. Výletním tempem sjedete úsek za 6 až 8 dní.

Průměrná cestovní rychlost po Ohři odpovídá v úseku z Chebu do Karlových Varů 4 -5 km/hod a v úseku z Karlových Varů do Klášterce 6 - 7 km/hod.

Vícedenní plavbu po Ohři je ideální začít v Tršnici, Kynšperku nad Ohří nebo Lokti. Preferujete-li dobrodružnější plavbu, můžete začít v Karlových Varech. Nejčastějším cílem splouvání řeky je Radošov, Vojkovice, Pernštejn a Klášterec nad Ohří. V případě jednodenních či dvoudenních výletů můžete zvolit úsek mezi Sokolovem, Loktem a Karlovými Vary. Tato část řeky vede údolím Svatošských skal a je považována za jedno z nejhezčích vodáckých míst.

Památky a zajímavosti

 • Historické centrum Chebu
 • Motýlí farma a bahenní sopky v Tršnici
 • Hrad Loket
 • Historické centrum města Loket
 • Svatošské skály
 • Dětský ráj - možnost ubytování a krásného vyřádění vašich dětí
 • Historické centrum města Karlovy Vary
 • Muzeum Becherovky v Karlových Varech
 • Následuje Hubertus - nejznámější peřej na Ohři (cca 150 m obtížnost až WWII – sjíždí se středem)
 • Lázně Kyselka
 • Unikátní historický krytý dřevěný most v Radošově
 • Zámek Velichov
 • Ve svazích nad Stráží pramení kyselka Korunní
 • Zřícenina hradu Perštejn a Tabulová hora
 • Malebné královské město Kadaň
 • Slavkovský les
 • a další…

Mapa povodí Ohře

Kam konkrétně vyrazit na výlet?

Tršnice - Karlovy Vary

Délka: 58 km

Doba plutí: 2 až 3 dny

Úsek se vyznačuje hlubokým a neregulovaným korytem s častými meandry a slepými lagunami. Po proplutí nebanického mostu se profil řeky i okolní krajina udržují. Ohřezde dosahuje mírného proudu a později se koryto rozšiřuje, na řece se vyskytují četné ostrovy. V Kynšperku na 218.6 km je skoro dvoumetrový jez, který však můžete snadno obeplout skrze zrekonstruovaný náhon, který vede až do tábořiště Kateřinka. Další tábořiště Sabina se nachází zhruba 7 km po proudu řeky, následuje tábořiště Černý mlýn po 2 km.  Zde si dejte pozor na nebezpečný jez, který se přenáší po levém břehu.

Následující úsek do Sokolova měří zhruba 6 km. Pro řeku je zde typický rychlý průtok s regulovaným korytem. Okolní krajina je však negativně poznamenána průmyslovou činností. 3 km pod Sokolovem se rozkládá Královské Poříčí, z něhož proplujete do okouzlující krajiny Slavkovského lesa, 7 km od historického města Lokte.

Po 6 km za Loktem vás čeká kamenné sousoší Svatošských skal (překrásná přírodní scenérie na Ohři s oblíbenou a turisticky hojně navštěvovanou restaurací). Za další 4 km dorazíte k zámečku v Doubí.

Finální etapa přes Karlovy Vary měří asi 5 km po klidné a stojaté vodě. V Tuhnicích u Intersparu je jez, který se sjíždí sportovní propustí vlevo. Celý úsek je lemován cyklostezkou, řeka protéká CHKO Slavkovský les.

Karlov Vary - Pernštejn (Klášterec nad Ohří)

Délka: 37 km

Doba plutí: 2 dny

Díky mírně tekoucí vodě a občasným mírným peřejím je tento úsek velice oblíbený. Takřka záhy, jak vyplujete z loděnice Rafting Ohře, vás čeká jez u Solivárny. Při běžném stavu vody není jez nebezpečný a jeho sjetí je poměrně snadné. Plout se zde musí podél levého břehu. Následná 6km etapa vás dovede k posledním peřejím na řece Ohři, které jsou známé závody ve vodním slalomu. Peřej se sjíždí středem proudnice. U levého břehu se nachází tábořiště Hubertus. Po absolvování dalších 6 km připlouváte do obce Dubina, pod níž je další jez. Jez je sjízdný po levé straně, nicméně se jeho splutí nedoporučuje s gumovými čluny - možnost proříznutí.

Řeka v další části mírně zrychluje a dočkáte se i peřejí s mírnou obtížností. Asi kilometr za lázněmi Kyselka je oblíbený kemp Na Špici. Asi půl kilometru za kempem se nachází historický dřevěný most, jakmile podplujete, zhruba za 300 m následuje jez smrti (NIKDY NESJÍŹDĚT!!!). Poté si užijete 6km úsek klidné plavby, který vás dovede přes obec Velichov do obce Vojkovice, asi za 300 m pod silničním mostem vás čeká kemp. O kilometr dále je pak hospoda Ve mlýně s možností ubytování a nutností přenést plavidlo přes jez. Stráž nad Ohří je odtud vzdálena zhruba 4 km, kde je tak zvaný kamenný stupeň, který se sjíždí proudnicí u pravého břehu. Z další obce Boč, kde se z karlovarského kraje vplouvá do ústeckého kraje, už je to jen kousek - cca 3 km - do obce Pernštejn - Lužný. Zde je zpravidla konec plavby, lodě, výbavu odevzdáte v penzionu Betty a vlakové nádraží je v bezprostřední blízkosti za penzionem. Samozřejmě se dá pokračovat až do Klášterce nad Ohří, ovšem pod Pernštejnem, v délce cca 700 metrů, není v korytě řeky dostatek vody. Voda teče do náhonu elektrárny a místo pod jezem je neprůjezdné.

ŘekaOhře má rozhodně čím zaujmout. Nezáleží na tom, jaký druh lodě preferujete. Ať už dáváte přednost člunu, kánoi nebo kajaku, firma Petr Putzer rafting Ohře s.r.o. vám navrhne výlet a úsek přesně podle vašich preferencí. Navíc jako jediná firma umožňuje dopravu osob i vybavení na místo vyplutí i z místa cíle. Kompletní nabídku půjčovny lodí Putzer najdete zde.

Pozor - nebezpečný úsek!

Pozor na jezy - Cheb (Ottův jez) ř. km 240, Kynšperk ř. km 218.6, Královské Poříčí 200.8 - ostré kameny, Loket 191.7 - larseny a hlavně na jez v Radošově ř.km 158. Většinou jsou označeny výstražnými tabulkami.

Řeka Ohře

8 (2)

8 (3)

Půjčovna lodí a raftů Petr Putzer