Co s sebou na vodu, když jedeme poprvé

Ještě jste nikdy nebyli na vodě? Tak to máte právě na čase! Vodáctví je mezi Čechy již léta oblíbeným koníčkem. Sport se přesunul ze země i na vodu, a u toho nesmíte chybět!

Raft, kanoe… Stovky a stovky Čechů v létě jezdí za dobrodružstvím právě na řeku. A bezpochyby se mezi nimi najdou i nováčci. Právě na ty již čeká premiérový křest českými vodami. Jestliže mezi ně patříte taky, jistě se už těšíte na nové zážitky, a letos v létě si hodláte vytvořit pořádné vzpomínky. Nemusíte mít obavy z toho, jak se na takový nášup připravit, protože zrovna teď jste na správném místě. Čekají vás informace a tipy na správné oblečení k vodě, a vůbec rady k tomu, co si vzít s sebou. Loď a pádla si můžete půjčit, a vaši přátelé či instruktor vám poradí, kde co chytit, ale především byste se měli předem informovat o tom, co si zabalit do pořádného vodáckého vaku.

Kufry nepotřebujete – lepší je barel

Kufry patří do letadla nebo do auta, ale co si vzít do lodi? Nejvhodnější volbou je plastový barel nebo nepromokavý vak (popř. můžete doplnit igelitovými taškami). Ani do jednoho se vám nevejdou troje kalhot, čtyři košile a patero bot, spolu s knížkou na večer a laptopem, proto je třeba pečlivě zvážit, co si zabalíte. Každým gramem navíc můžete být o centimetr blíže ke dnu, a to rozhodně nechcete. Navíc se přetížení lodi odrazí na její rychlosti a ovladatelnosti. Zbytečnosti nechte doma, dva týdny to bez nich zvládnete!

Vodácký barel

Jaké oblečení zvolit?

Vždy existují dvě varianty – suchá a mokrá. Na vodě určitě dokonalé sucho nebude, ale momentálně je řeč o počasí. Nepodceňte předpovědi a informujte se předem!

Slunečné počasí:

  • Plavky
  • kraťasy
  • 2 trička (den a noc)
  • 1 kalhoty a 1 triko s dlouhými rukávy na večer
  • Ponožky a spodní prádlo (počítejte i s náhradním párem ponožek)

Déšť:

  • Nepromokavá bunda s kapucí
  • Pláštěnka (v případě nouze)
  • Neopreny (speciální vodácké oblečení)
  • Další základní oblečení

Oblečení

Boty jsou základem

Možná na to nejste zvyklí, ale na tuto dovolenou se budete muset omezit na dva páry. V jednom budete na lodi a v jednom na souši. Myslete přitom na to, že žabky či pantofle vám mohou při první příležitosti uplavat – nechcete se přece zbytek týdne trápit v promočených teniskách. Osvědčené jsou sandály, které můžete připevnit k noze, a kecky.

Boty

Věci, které budete určitě potřebovat

Doklady

Bez dokladů by se člověk neměl hnout z domu. Dávejte si na své doklady pozor, přece jen se stáváte turisty, tzn. terčem kapsářství a jiné zlodějiny. Pozor – zlodějem se může stát i voda, proto nezapomeňte na nepromokavé pouzdro.

Doklady

Peníze

Pamatujte na to, že kreditní karta vám v tomto případě příliš nepomůže. Že jsou bankomaty na každém rohu, to v přírodě neplatí. Do svého rozpočtu nezapomeňte připočítat poplatky za kemp, sprchy a parkování, také vypůjčení lodi a dalších pomůcek, vstupné do různých kulturních památek a v neposlední řadě jídlo.

Peníze

Mobilní telefon

Stejně jako doklady, ani mobilní telefon nejčastěji vodě neodolá. Pořiďte si rovněž nepromokavý obal, abyste se po návratu nemuseli shánět po novém. Během toho všeho dobrodružství jej budete potřebovat – nikdy nevíte, do jaké nouze se dostanete. Třeba bude potřeba komunikovat s přáteli nebo zavolat pomoc při zranění. Pamatujte i na nějaké drobné na nabití (a samotnou nabíječku).

Mobilní telefon

Spacák a karimatka

Je důležité, aby váš spací pytel zůstal co možná nejdelší dobu suchý. Spánek ve zvýšené vlhkosti vás vystaví riziku onemocnění. Vždy jej můžete zabalit do igelitové tašky nebo přidat do barelu, kde jej v nejhorším případě ochrání ještě další vrstva oblečení. Spolu se spacákem doma nezapomeňte ani karimatku, která vám poskytne nejen tepelnou izolaci, ale alespoň špetku pohodlí. Není to jako doma, ale rozhodně je lepší spát na měkkém, než v trávě.

Spacák a karimatka

Hygienické potřeby

Kartáček a zubní pasta, toaletní papír, mýdlo, a v neposlední řadě i repelent. U vody často poletuje všelijaká havěť, nejčastěji komáři. A ti dokážou docela dost znepříjemnit krásnou dovolenou. Když je tma, ve stanu je nemáte šanci chytit. Proto tento chemický přípravek nezapomeňte doma.

Hygienické potřeby

Svítilna

Baterka se vám bude hodit nejen při hledání zubního kartáčku ve stanu, ale i při večerních/nočních projížďkách na vodě. Nejlepším způsobem, jak si posvítit, je pořídit si čelovku. Máte volné ruce i osvětlenou cestu, tomu se říká dvojitá výhra. Navíc jsou dnes k dispozici i čelovky vodotěsné.

Svítilna

Pokrývka hlavy

Ať už v dešti či na sluníčku, vždy je správná čepice dobrým přítelem. Navíc vás na přímém slunci chrání před rizikem úpalu či úžehu. A vytváří příjemný stín pro oči.

Pokrývka hlavy

Sluneční brýle

Vodní hladina se jakoby se sluncem spolčila – sluneční paprsky na vás dopadají ze všech úhlů. Proto nezapomeňte chránit i vaše oči před škodlivým UV zářením.

Sluneční brýle

Multifunkční nůž

Šroubovák, otvírák na konzervy, vývrtka a ostrý nůž – to vše v jednom. Pro správného zálesáka je tato kombinace nejlepším řešením. Raději si ani nepředstavujte, jak by to dopadlo, kdybyste multifunkční nůž nechali doma.

Multifunkční nůž

Provaz

Ať už se jedná o kus pořádného provazu, obyčejnou šňůrku nebo tenký provázek, vzít si něco takového s sebou rozhodně nebude žádné fópa. Hodit se vám bude hlavně při manipulaci s lodí či obyčejného sušení mokrého prádla, a toho možná bude dost. Také můžete provázkem svůj vodotěsný barel připevnit k lodi, abyste jej v případě převrhnutí následně ještě někdy našli.

Provaz